V říjnu tohoto roku vydal James Suckling své pravidelné hodnocení TOP 100 vín roku 2016. Tři vinařství, která společnost Alifea s.r.o. dováží se mezi tuto hvězdnou stovku probojovala.

Gratulujeme!

Kompletní souhrn všech vín naleznete zde: http://www.jamessuckling.com/wine-tasting-reports/top-100-wines-2016/

 

Komentář:

Martin Bílý,  prezident Royal Wine Club


Cabernet Franc, Duemani - Vinařství Duemani sledujeme již dlouhodobě. Jedná se o malé biodynamické vinařství pracující poměrně neobvykle nejenom s Cabernetem Franc, ale také odrůdou Syrah. Zvažovali jsme dlouho prodej celého jejich porfolia, ale nakonec jsme dali přednost cenově přístupnějšímu vinařství Piaggia. To však neplatí o jejich Cabernetu Franc, který sice nepatří mezi laciné, ale je prostě dokonalé a dovážíme ho již od ročníku 2009. Podle mého názoru je lepší než slavné Paleo z Le Macchiole.

 

Brunello Cerretalto, Casanova di Neri  - Casanova di Neri podrobně sledujeme již od roku 2005, kdy se stalo v podobném hodnocení absolutní jedničkou. Produkují tři Brunella a Cerretalto je jejich vlajkovou lodí. Původně se prezentovali jako velmi moderní styl opulentního vína spíše novosvětského výrazu. Pravidelně jsem jejich vína sledoval v Meranu na každoročním festivalu. Naštěstí se postupně začali vracet k tradičnějšímu pojetí Brunella. Po změně vlastníků na vinařství Le Macioche, které jsme zastupovali, jsme s nimi opět navázali spolupráci a aktuálně dovážíme jejich Rosso i základní Brunello. Před nějakou dobou jsem měl možnost ochutnat v slepé degustaci staré Cerretalto a všichni jsme ho zařadili do Bordeaux, tak plné a kvalitní se nám zdálo.

 

Barolo Conca , Mauro Molino -  Vinařství Mauro Molino, jsem si vybral až následně a původně mělo hrát „druhé housle“ vedle vinařství Parusso, které také dovážíme. Mladá a energická Martina Molino však rozhodně žádné druhé housle hrát nehodlá. Pod jejím vedením se bodové hodnocení i kvalita jejich vín neustále zvyšuje. Právě James Suckling mu pře nedávnem dal 97 bodů. Vzhledem k tomu, že ceny se zatím poměrně drží dole, považuji jejich vinařství za skvělý nákup.
A jak znám Martinu, tak rozhodně ještě nekončí…