Kontrola 18+

Alifea s.r.o.

Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.

 NOVÉ DEGUSTACE

PODZIM 2021

JSOU TADY!

 

Pouze pro osoby nad 18 let

Fontemorsi
Tresassi Bianco IGT 2011
Země:Itálie
Oblast:Toskánsko
Odrůda:70 % Viognier , 30 % Chardonnay
Podloží:Hlinito-kamenité
Servírovat:   10 až 12 °C
K pití:Nyní, ale vydrží

Běžná cena: 360,00 Kč

Special Price 270,00 Kč

Availability: Skladem

OBJEM 0,75 l
KÓD 379
Popis vína
Vinice biodynamického vinařství Fontemorsi se nacházejí v toskánském Montescudaio jižně od Pisy. Dávají vína čistá a výrazně minerální, jako třeba toto ovocné Tressari Bianco, postavené na meruňkách a tropických plodech, s pevnou strukturou a vyváženou dochutí.
Senzorické vlastnosti
Sladkost:  Suché
Kyselina:  Střední (+)
Tělo:  Střední (+)
Délka chuti:  Delší
Komplexita:  Velká
Popis vinařství

Fontemorsi

Middle fontemorsi
Lokalita Itálie, Toskánsko, Montescudaio
Rozloha vinic 11 ha (90 % červená, 10 % bílá)
Roční produkce 45.000 lahví
Výnosnost 40 až 50 hl/ha
Podloží Vápenaté
Odrůdy Sangiovese, Cabernet sauvignon, Merlot, Viognier, Chardonnay
Top víno Guadipiani, Volterrano
Technolog Paolo Salvi
   
Kontakt Via delle Colline, 50040 Montescudaio
Web www.fontemorsi.it

Historie vinařství Fontemorsi v aktuální podobě je poměrně krátká, zato docela zajímavá. Laura Berlucchi (rodina Berlucchi je známá hlavně výrobou sektů z Franciacorty), dostala po smrti otce finanční vypořádání od zbytku rodiny a rozhodla se odejít z kraje. Pověřila odborníky, aby jí našli vinařství s potenciálem. V roce 2003 kupuje Fontemorsi a společně se třemi společníky, kteří si rovněž splnili vinařský sen, a sklepmistrem Paolem Salvi, vinařství provozují.

Začátky byly ovšem krušné, protože se po důkladné analýze rozhodli většinu vinic vysadit nanovo. Absolutní prim hraje Sangiovese, následováno Cabernetem a Merlotem, z bílých pěstují Chardonnay, Viognier a Riesling. Vinařství je vedeno organicky, stejně jako olivové háje.

Na zemi lze často najít zbytky schránek korýšů, jež daly motiv zpracování etiket (ulita). Ta se objevuje na všech pěti vínech, které vinařství dělá. Jedná se o jedno bílé cuvée z Chardonnay a Viognieru (Tressasi), jedno růžové ze Sangiovese a tři červená: Spazzavento (70% Sangiovese, 30 % Merlot), Volterrano (Sangiovese), Guadiapini (70 % Sangiovese, 30 % Cabernet Sauvignon).

Organicky pěstovaná vína z Fontemorsi mají zvláštní a osobitý charakter. Jsou výrazně minerální a kromě Guadipiani mohou být pro běžného konzumenta trochu nezvyklá. Zázrak ale nastane, když je využijeme jako společníky do gastronomie. Doslova vykvetou. Bílé a růžové s mořskými plody, červená s hovězím masem.

Zpět