Kontrola 18+

Alifea s.r.o.

Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.


ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2022

VÁM PŘEJE TÝM

ALIFEA 


Pouze pro osoby nad 18 let

Domaine Taupenot-Merme
Gevrey Chambertin AOC 2015
Země:Francie
Oblast:Burgundsko
Odrůda:Pinot Noir
Apelace:Gevrey-Chambertin
Alkohol:13%
Podloží:Vápencové, hlinito-jílovité
Servírovat:   16 až 18 °C
K pití:K archivaci
1 534,00 Kč

Zbývá 8

Availability: Skladem

OBJEM 0,75 l
KÓD 3009
Popis vína
Mohutnější projev, výrazným aroma divokých višní a ostružin s jemnými náznaky animálních tónů a vyzrálými taniny. Víno určené k archivaci.
Senzorické vlastnosti
Sladkost:  Suché
Kyselina:  Střední (+)
Třísloviny:  Střední (+)
Tělo:  Střední (+)
Délka chuti:  Delší
Komplexita:  Větší
Popis vinařství

Domaine Taupenot-Merme

Middle taupenot merme
Lokalita Francie, Burgundsko, Morey
Rozloha vinic 13,35 ha (80 % červená, 20 % bílá)
Roční produkce 70.000 až 85.000 lahví
Výnosnost 30 až 55 hl/ha
Podloží Hlinito-vápenaté, vápenec
Odrůdy Pinot Noir, Gamay, Chardonnay, Aligoté
Top víno Mazoyères Chambertin GC, Corton Rognet GC, Chambolle-Musigny „Combe d’Orveau“ 1er Cru, Nuits Saint Georges „Les Pruliers“ 1er Cru
Technolog Romain Taupenot
   
Kontakt 33 Route des Grands Crus, 21220 Morey-Saint-Denis
Web Není k dispozici

Vinařství Domaine Taupenot-Merme jsem objevil na Grands Jour de Bourgogne. Velmi mě zaujalo přístupností svých vín a hlavně tím, že jejich Gevrey-Chambertin opravdu chutnal jako Gevrey-Chambertin. Může to znít podivně, ale hodně vinařství sídlících v jiných vesnicích, než ve kterých mají vinice, nedělá vína apelačně typická. A Taupenot-Merme sídlí v Morey Saint Denis…

Přestože rodinné vinařské kořeny sahají až do 18. století, Domaine Taupenot-Merme vzniklo až po uzavření sňatku Jeana Taupenota a Denise Merme v roce 1963. Dnes stojí u kormidla vinařství jejich děti (od roku 2003), sedmá rodinná vinařská generace, Romain a Virginie. Romain má na starosti vinaření a vinifikaci, Virginie marketing a management. Vlastní vinice ve 20 apelacích Cotes de Nuits a Cotes de Beaune, které od roku 2002 obhospodařují organicky.

Cílem vinařství je dělat vína s respektem k terroir, komplexní a čistá. Maximální péči věnují hroznům již na vinici, protože koncentrace moštu je základním prvkem ovocnosti, finesy, elegance a autenticity. Hrozny samozřejmě podléhají selekcím, jsou kompletně odstopovány, kvasí při 29 stupních v ocelových tancích. Následně stráví 12 až 14 měsíců v barikových sudech, z nichž je podle struktury vína 30 až 50 % nových. Výsledná vína jsou velmi elegantní, mají přirozeně vysoký extrakt a pouze druhotný vliv sudu.

Styl Romaina Taupenota (viz foto) se mi velmi líbí. Není mnoho vinařů, kteří mají vinice v tolika apelacích a dokážou z nich vyrobit vína tolik typická. Romain to umí. Morey chutná jako Morey, Chambolle jako Chambolle, vína z 1er Cru poloh v daných apelacích mají stejný styl, ale citelně vyšší komplexitu, hloubku a délku. A navíc v jeho portfoliu nejsou žádná slabší „doplňková“ vína, což je znakem vysoké kvality a potenciálu vinařství.

Stáhnout PDF
Zpět