Kontrola 18+

Alifea s.r.o.

Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.

 NOVÉ DEGUSTACE

PODZIM 2021

JSOU TADY!

 

Pouze pro osoby nad 18 let

Domaine Jean Grivot
Echezeaux Grand Cru 2012
Země:Francie
Oblast:Burgundsko
Odrůda:Pinot Noir
Apelace:Vosne-Romanée
Podloží:Vápencové
Servírovat:   16 až 18 °C
K pití:K archivaci
8 676,00 Kč

Availability: Skladem

OBJEM 0,75 l
KÓD 2171
Popis vína
Špičkový Pinot Noir ze špičkové Grand Cru parcely Domaine Grivot. Elegantní, vyvážený, strukturovaný a dlouhý. V dochuti i potenciálu. Velké víno.
Senzorické vlastnosti
Sladkost:  Suché
Kyselina:  Střední (+)
Třísloviny:  Vysoké
Tělo:  Plné
Délka chuti:  Dlouhá
Komplexita:  Výrazná
Popis vinařství

Domaine Jean Grivot

Middle jean grivot
Lokalita Francie, Burgundsko, Cote de Nuits
Rozloha vinic 15 ha (98 % červená, 2 % bílá)
Roční produkce 65.000 lahví
Výnosnost 25 až 35 hl/ha
Podloží Hlinito-vápenaté, vápenec, pískovcové
Odrůdy Pinot Noir, Chardonnay
Top víno Richebourg GC, Echezeaux GC, Nuits Saint Georges „Pruliers“ 1er Cru, Vosne Romanée „Beaumonts“ 1er Cru
Technolog Etienne Grivot
   
Kontakt 6 Rue de la Croix Rameau, 21700 Vosne-Romanée
Web www.domainegrivot.fr

Rodina Grivot se přestěhovala do Vosne-Romanée z oblasti Jura; její začátky ve vinařství se datují ke konci 19. století, kdy Gaston Grivot, dědeček současného majitele Ettiena (viz foto), koupil několik premiérových poloh v Cote de Nuits. Byl také jedním z prvních, který lahvoval vína z vlastních vinic. Po jeho smrti vinařství převzal jeho syn Jean a od roku 1959 jej přejmenoval na Domaine Jean Grivot.

Ettiene jej následoval v roce 1982, po skončení svých studií enologie v Beaune a stáži v Kalifornii. Postupně přebíral odpovědnost za vinice i vinifikaci na svá bedra, až v roce 1987 vinařství převzal úplně.

Ettiene věří, že kvalitu v lahvi lze dosáhnout pouze tvrdou dřinou ve vinici. Výsledkem jsou pak zdravé, čisté a vyzrálé hrozny s vysokou koncentrací ovocných chutí. Hrozny odstopkovává, maceruje 5 až 7 dní, po třech týdnech stočí víno do sudů. Těm věnuje velkou pozornost. Říká, že sud je pro víno totéž, co sůl pro jídlo. Umí ho doladit, ale ve větším množství taky zničit.

Domaine Jean Grivot dnes patří k velkým burgundským jménům. Jeho vína jsou oblíbená a žádaná. Aby ne, když vína z poloh Vosne-Romanée, Nuits-Saint-Georges, Clos de Vougeot, Echézeaux a Richebourg dávají keře, z nichž nejmladší jsou 40leté…

S Ettienem Grivotem jsme se potkali osobně při návštěvě jeho vinařství. Vzal nás do sklepa, dal nám ochutnat Clos de Vougeot před a po malolaktické fermentaci, a začal otevírat hotová vína. Totálně nás dostalo jeho Vosne-Romanée „Beaumonts“. Zeptal se na pár věcí a s evidentní spokojeností odešel. Přinesl nám ochutnat Richebourg 1997…

Zpět