Kontrola 18+

Alifea s.r.o.

Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.

 

 

 

 

 

Pouze pro osoby nad 18 let

Domaine Lionnet
Cornas AOC 2012
Země:Francie
Oblast:Severní Rhôna
Odrůda:Syrah
Apelace:Cornas
Alkohol:13,5%
Podloží:Pískovcové, vápencové, žulové
Servírovat:   16 až 18 °C
K pití:Nyní, ale zlepší se
843,00 Kč

Availability: Skladem

OBJEM 0,75 l
KÓD 1424
Popis vína
Fantastický, plný Syrah z apelace Cornas, víno s pevnou stavbou, šťavnaté, mužné, s ovocným profilem tmavých bobulí, kořenitostí a mineralitou přetrvávající v dlouhé dochuti.
Senzorické vlastnosti
Sladkost:  Suché
Kyselina:  Střední (+)
Třísloviny:  Vysoké
Tělo:  Plné
Délka chuti:  Dlouhá
Komplexita:  Velká
Popis vinařství

Domaine Lionnet

Middle lionnet
Lokalita Francie, Rhona, Cornas
Rozloha vinic 4ha (90 % červená, 10 % bílá)
Roční produkce 12.000 až 14.000 lahví
Výnosnost 30 až 40 hl/ha
Podloží Žula, pískovec, jílovito-vápenaté
Odrůdy Syrah, Roussane
Top víno Cornas "Terre Brulée"
Technolog Corinne Lionnet, Ludovic Izérable
   
Kontakt 160-162 Avenue du Colonel Rousset, 07130 Cornas
Web www.domainelionnet.fr

Rodina Lionnet pěstuje v Cornas vína již od roku 1575. Současná generace, Corinne Lionet a její manžel Ludovic Izerable (viz foto), vedou vinařství od roku 2003, kdy Corrinin otec, Pierre, odešel do penze. Vinařství má pouze 4 ha vinic v Cornas a Saint Joseph, vlastní ale čtyři špičkové polohy Mazards, Combes, Chaillot a Brugeres, na nichž rostou keře odrůdy Syrah staré mezi 40 a 105 lety. Každá z parcel je vinifikovaná separátně.

Vinařství je spravováno organicky, vlastní certifikát “Ecocert”. Hrozny sbírají zásadně ručně, dělají striktní selekce vybraných hroznů, což je patrné i z výnosnosti, např. Cornas Terre Brulée má podle kvality ročníku 25 až 33 hl/ha. Fermentace je spontánní pouze na kvasinkách z vinice, do vína nejsou přidávány žádné další prostředky, např. k čiření jako albumin, enzymy, želatina. Hrozny se neodstopkovávají.

Kvašení probíhá v cementových kádích, následně je víno transportováno do velkých dubových sudů (tonneaux and demi-muids). Nové sudy nepoužívají. Zrání probíhá po dobu 18 měsíců z poloviny v baricích a z poloviny v demi-muids (600 l). Výsledná vína Cornas Terre Brulée i Saint-Joseph Terre Neuve jsou čistá, vyzrálá a přirozená, výborně strukturovaná, s elegantním projevem tmavých plodů, kořením a mineralitou.

 

Stáhnout PDF
Degustační poznámky
Degustace 17.1. 2017 Alifea Zborovská
Víno bylo degustováno spolu s Domaine du Tunnel, Cornas 2012. Ve vůni opulentní hodně ovocné (ostružiny, černý rybíz) a výrazně kořenité(nové koření, anýz, máta), v chuti výrazná tříslovina odpovídající ročníku
Zpět